532

AutoCAD Programı Nedir Nasıl Kurulur ?

16 görüntülenme
AutoCAD Programı Nedir Nasıl Kurulur ?

AutoCAD çizim programı ilk olarak 1980 yılında Autodesk firması tarafından geliştirilmeye başlanmış ve her geçen yıl üzerine eklenen yenilikler sayesinde günümüzde en çok tercih edilen bilgisayar destekli tasarım (CAD) programıdır.

İlk bakışta kullanımı zor gibi görünse de kısa bir kullanım sonrasında kullanıcı dostu arayüzü sayesinde çizimlerinizi çok hızlı ve kolay biçimde oluşturabilirsiniz.

Geliştirilmeye başladığı dönemde ilk vektör tabanlı çizim programlarından biri olan AutoCAD ile yapılan çizimler çözünürlükten bağmsız olduğu için görüntüler kalitesi bozulmadan dilediğiniz oranda büyütüp küçültülebilir. Ayrıca tercihe göre iki yada üç boyutlu çizimler yapmak mümkündür.

Sektörde kabul görmüş teknik resim formatlarından biri olan DWG formatı, AutoCAD programının resmi dosya uzantısıdır.

AutoCAD Programı Ne İşe Yarar ?

AutoCAD programı ile bir binanın planını çizebilir, fabrikalar için makina  çizimleri yapabilir yada herhangi bir parçanın modelini bilgisayar oartamında tasarlayabilirsiniz.

AutoCAD programı ile tasarımların simülasyonunu yapabilir, cisimlerin dayanıklılığını ölçebilir, yük altındaki dayanıklılığını test edebilirsiniz.

Mimari projelerde, mühendislik çalışmalarında, otomotiv sektöründe, seri üretim otomasyon süreçlerinde ya da elektrik projeleri gibi çok farklı alanlarda AutoCAD programını kullanabilirsiniz.

AutoCAD uygulamasının çıktılarını görüntülemek için uygulamanın bilgisayarınızda yüklü olmasına gerek yok. Autodesk firmasının sadece DWF ve DXF çıktılarını görüntülemek için çıkardığı iki farklı program var. Bunlardan ilki DWG TrueView bir diğeri de AutoCAD 360’tır. AutoCAD 360 mobil cihazlar için verdiği görüntüleme desteği ile bir adım öne çıkmaktadır.