532

Bilgi İşlem Hizmet Alımı Nedir?

43 görüntülenme
Bilgi İşlem Hizmet Alımı Nedir?

İşletmenizin bilgi işlem desteğini dışarıdan hizmet olarak aldığınızda, bu hizmeti her ay raporlarla birlikte denetliyor olmanız gereklidir. Güvendiğiniz firmanın sizleri yeteri kadar anlayıp sorunları başlamadan önlem aldığını, sizlere yeni teknolojileri önerdiğini ve yapınızın güvenliğini sağladığını denetlemeniz gereklidir. Çünkü modern bir işletmenin güncel kaynaklardan yararlanmadan rekabetçi politika sürdürmesi imkansızdır.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki küçük ve orta ölçekli işletmelerin %52‘si teknoloji yada IT danışmanlık hizmetini dışarıdan almakta.

Bunun başlıca sebepleri arasında yükselen maliyetler, işin uzmanı kişileri şirket bünyesine dahil etmenin getirdiği büyük yük ve bu yönde bir büyüme planının olmaması geliyor. İşte bu noktada dışarıdan alınan hizmetin kalitesi ölçülmez ve süreç kendi haline bırakılırsa hedeflenen getiri gerçekleşmez, aksine bu sürecin sonunda fayda değil zarar sağlamış olursunuz.

1. Alyapı Kontrolü

Şirketin sahip olduğu tüm teknolojik altyapının firmaya teslim edilirken hangi noktada olduğu ve bunun zaman içerisinde nasıl yönetildiği, gerekli olduğu durumda nasıl eklemeler yapıldığı, hangi güncellemelerin hangi ekipmanların eklendiği gibi konularda sürekli olarak güncel takip gereklidir.

Ağ yönetimi yapılırken kullandığınız yapının günlük izleme ve raporlarının çıkarılmasını, bu raporlara bakarak yakın gelecekte hangi iyileştirmelerin yapılacağının planları kesinlikle yapılmalıdır.

Bu planlar firma tarafından rapor edilmelidir. Böylece güçlü yada zayıf noktalarınızı biliyor bu yönde adımlar atıyor olursunuz.

2. Güncel Teknoloji Trendleri

Teknolojideki en son trendlerden haberdar olmak, hizmet aldığınız firmanın size karşı görevlerindendir. Geleneksel şirket ortamında bu süreçler birim yöneticisi yada işletme sahibi tarafından kısıtlı kaynak ile yapılır. IT hizmetini dış kaynak olarak kullanmanın verdiği avantajlardan biri de bu yöndeki gelişmeleri takip etmek için sizin ayrıca zaman harcamanıza gerek olmayışıdır.

İşinin uzmanı kişiler ile çalışırsanız size gelecek olan fikirler sektörü ele geçirecek fikirler çıkmasına, işinizi beklenenden çok daha hızlı büyütmenize olanak tanır.

3. Kişiselleştirilmiş Hizmet

Dışarıdan alınan hizmetin kaliteli olması, işletmenize özel uygulanan özelleşmiş hizmet yaklaşımı ile doğru orantılıdır. Seri üretim bir hizmeti onlarca firmaya uygulamak yarı yarıya başarı getirirken, işletmenin ihtiyaçlarının tam analizini yapmak ve uygun süreçleri yönetmek size tam başarı getirir. Bu noktada dış kaynağınızın kendi sektöründeki tecrubesi, siz ve rakiplerinizi ne kadar tanıdığı gibi küçük ama önemli noktaları atlamamak gerekir.

Dış kaynak hizmeti belki bu zamana kadar düşünmediğiniz bir hizmet türü olabilir. İlk bakışta size uzak kavramlar olabilir. Fakat sürekli denetim altında olan, karşılıklı irtibatın daima sağlandığı ve uzman ellerden alınan hizmet sizlere kendi planladığınız maliyetlerin çok daha altında başarılar getirebilir.