532

Monitörüm Hasar Gördü Ne Yapmalıyım?

70 görüntülenme
Monitörüm Hasar Gördü Ne Yapmalıyım?

Notebook Teknik olarak laptopunuzun ekran onarım sürecine geçmeden önce, hasarlanan parçasının teknik özelliklerine ve teknolojisine dokunmak gerekir.

Görüntüleme sistemleri ilk adımlarını CRT (Cathode Ray Tube) teknolojisi ile atmaya başladı. Temelinde bir elektron fırınından yayılan elektron parçaları ekranın arkasında yer alan fosfor katmanına çarparak renk oluşturur. Bir kontrol istemcisi ile ekrandaki yeri ve konumu oluşturulur.

Tüplü ekran olarak da bilinen bu teknoloji zamanla yerini LCD (Liquid Crystal Display) teknolojisine bırakmaya başladı. CRT ye göre daha az enerji tüketimine sahip olan LCD ekranlar kullanım ve uygulanabilirlikteki kolaylığı sayesinde kısa zamanda popüler olmuştur. Günümüzde de kullanımı yaygın olan bu teknoloji sıvı kristal ekran iki polarize panel filtresi ve elektrot bulunduran birkaç elemandan oluşur.

Teknolojideki bu gelişme hızını hiç azaltmadan devam ederken sahneye LED (Light Emitting Diode) ekranlar girmeye başlar. Bir yarı iletken olan silikon üzerinden elektrik akımı geçerken ışık açığa çıkma prensibi ie çalışan bu teknoloji düşük enerji tüketimi ve dayanıklılığı ile öne çıkarak kendisine televizonlardan monitörlere ve cep telefonuna kadar geniş bir alanda yer bulmuştur.

Gelişmeler günden güne devam ederken LED teknolojisini bir adım öteye taşıyan OLED (Organic LED) keşfedildi. Normal LED’lerden farkı olarak ışık oluşturmak için karbon içeren organik maddeler içermesidir.

Bu sayede siyah daha siyah, renkler de daha canlı görünür hale geldi. Enerji tüketimi ve tepki süresi önceki teknolojilere göre çok daha verimlidir.

Yakın tarihte bilim insanları ekran araştırmalarına devam ederek AMOLED(Active Matric OLED) ismini verdikleri yeni bir teknoloji geliştirdiler. Adından da anlaşıldığı üzere OLED ekranın geliştirilmesi ve renklerin daha canlı siyah ve koyuların daha belirgin olmasıyla hayatımıza girmiştir. Yüksek çözünürlük değerleri vererek keskin görüntüler elde etmemizi sağlar.

Görüldüğü üzere her geçen gün teknoloji enerji tasarrufu, maddenin daha da incelmesi, daha parlak, daha doygun, gibi taleplerimize hizmet edecek yönde gelişmektedir.

Notebook Teknik ailesi olarak tüm bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu sayede müşterilerimizin ihtiyaçlarına doğru ve en ucuz çözümleri sunuyoruz.

Laptop ekran değişimi ince işçilik gerektiren ve tecrübe ile gelişen bir hizmettir. Her biri kendi alanında uzman olan kadromuz sizlere yüksek başarı garantisi ile onarım hizmeti sunmaktadır.

Teknoloji ne kadar ileri giderse gitsin arızalı olan laptop ekranına yada monitörünüze aynı gün arıza tespiti yaparak sizlere teklifimizi iletiyoruz. Onayınız sonrasında en kısa süre içerisinde arızası giderilmiş olarak cihazınızı teslim ediyoruz.