532

İŞLETİM SİSTEMİ NEDİR NASIL KURULUR ?

11 görüntülenme
İŞLETİM SİSTEMİ NEDİR NASIL KURULUR ?

İşletim sistemi bilgisayar sistemlerinde donanım katmanının hemen üzerinde yer alan bilgisayara güç geldiğinde işlemci tarafından sabit disk üzerinden okunarak çalışmaya başlayan, tüm donanımların birbiri ile bütün halinde çalışmasını sağlayan bir yazılımdır.

Her bir donanımın kendi üzerindeki devrelerde tuttuğu bilgileri işlemcinin okuyup işleyebilecği hale getiren işletim sistemi tüm yapıyı ayakta tutan yazılımdır.

Günümüzde 3 farklı işletim sistemi bulunmaktadır. Bunlardan Microsoft (Windows) ve Apple (MacOS) sistemleri ücretliyken, Linux (Ubuntu, Kali, Fedora, Debian, Mint,vb) açık kaynak kodlu yani ücretsizdir. Tüm dünya üzerindeki geliştiricilerin desteği ile sürekli güncellenen ve açıkları kapatılan Linux sistemler her geçen gün çok daha kullanıcı dostu hale gelmektedir.

İşletim Sistemi Nasıl Yüklenir/Kurulur ?

Hangi sistemi kuracak olursak olalım, başlangıç hep aynı olacaktır. Bir başlatma diski yada artık önyüklenebilir bir USB bellek ile bilgisayar sisteminin açıldığı ve donanımların makina dili ile birbiri ile haberleştiği aşamada kurulum başlatılır. Bu işlem bllgisayarın donanımlar arasından sabiti diskleri tanıması ve kullanıcının bunlardan hangisini okuyacağını seçmesi  işlemidir. Sonrasında adım adım kurulacak olan sistem kurulum aşamalarını karşınıza getirecektir.

Hangi İşletim Sistemini Seçmeliyim ?

Yapılacak olan iş ve kurulum yapılacak bilgisayarın donanım özelliklerine göre hangi işletim sistemini kullanacağınızı seçebilirsiniz. Günümüzde Pazar payının büyük bölümünü elinde tutan Microsoft Windows işletim sistemi neredeyse tüm işletme ve resmi kurumlar tarafından kullanılmaktadır. Bu yazının yazıldığı tarihte günce sürümü olarak Windows 11 bulunmaktadır.

1975 yılında kurulan Microsoft firması 1980 yılında dağıtıma başladığı MS-DOS yazılımı ile büyük bir tırmanışa geçerek 1986 yılında sahibi olan Bill Gates’i dünyanın en zengin insanı haline getirdi.

1989 yılında piyasaya sürülen Microsoft Office uygulamaları ile piyasaya artık sahip olan Microsoft bu tarihten itibaren liderliği hiç elinden bırakmamıştır.

Pazarın ikinci büyük ismi olan Apple firması 1976 yılında Apple 1 isimli bilgisayar kitini kullanıcılara satmak için kurulmıuştur. 1984 yılına kadar Apple ürününün 3. Versiyonunu çıkaran firma ,bu yıl içerisinde Machintos kişisel bilgisayarını çıkararak yüksek gelir elde etmiş ve günümüz Macbook’larının atası olan Machintos’lar ortaya çıkmıştır.

Şirket teknolojiyi çok yönlü kullandığı için gelecek yıllarda kişisel bilgisayarların yanı sıra satışa çıkarılan dizi-film sektöründe çokça kullanılan Final Cut Pro yazılımını, dijital müzük çalar olan İpod’u ( piyasaya bomba gibi düşmüş ve altı yıl içerisinde 100 Milyon satış rakamına ulaşmıştır), Apple Tv ve İphone telefon gibi ürünleri ile kurucusu olan Steve Jobs’u ve ortaklarını dünyanın en zenginleri arasına sokmuştur.

Pazarın diğer sahiplerinden Linux İşletim Sistemi Linus Torvalds tarafından 1991 yılında Minix işletim sisteminin üzerinde yapılan geliştirmeler ile oluşturulmuştur.

Tamamen gönüllülük esasında geliştirilen bu işletim sistemi geliştiricisi olan Linus Torvalds tarafından tüm dünyadaki yazılımcılara atılan bir mail ile çok büyük oranda destekçi edinmiş ve gelişimine hiç ara vermeden günümüze ulaşmıştır. Linux esasında bir işletim sistemi değil işletim sistemi çekirdeğidir. Bu açık kaynak kodlu çekirdek üzerine yazılmış olan çok farklı işletim sistemleri vardır ve bunlar piyasada genel olarak linux işletim sistemi olarak bilinir. Dünya üzerinde yapılan yarışmalar sonucunda da görüldüğü üzere Linux çekirdeği üzerinde geliştirilen işletim sistemleri diğerlerine nazaran çok daha güvenlidir. Hem Windows hem de MacOS için yazılmış olan onlarca virüs ve bunlardan korunmak için kullanılan antivirüs programları varken Linux’da işler böyle yürümez. Tüm dünya genelinde var olan ve her gün güvenlik açıkları kapatılan Linux bilgisayarınıza kurabileceğiniz en güvenli sistemdir. Diğer yazılımlara oranla düşük kaynak tüketimi sayesinde çok daha kolay kullanım imkanı da sunmaktadır.

Notebook Teknik ailesi olarak hangi işletim sistemini isterseniz isteyin, alanında uzman kadrosu ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız. Gerek Windows kurulumu gerek MacOS kurulumu yada herhengi bir Linux Distrosunun kurulumu için bizimle iletişime geçin.