532

VGA -DVI – HDMI Arasındaki Farklar !!!

19 görüntülenme
VGA -DVI – HDMI Arasındaki Farklar !!!

Çoğu video cihazının birden fazla bağlantı noktası vardır ve insanlar bunların ne işe yaradığını bilmez. Çeşitli bağlantı noktaları, videoyu bir bilgisayardan monitör, televizyon veya projektör gibi bazı video aygıtlarına aktarmak için kullanılan farklı kablolar veya konektörler içindir . Peki neden birden bağlantı noktası yaparak işleri zorlaştırıyorlar. Aslında bu sorunun tek bir cevabı var, herkes pastadanki payını artırmak istiyor.

VGA – Analog Sinyal

VGA (Video Graphics Array) mavi renkli bir konektörü olan ve neredeyse tüm bilgisayarlarda olan bağlantı noktasıdır. VGA kablo görüntüleri monitöre analog sinyal ile taşır. Analog kablolardaki görüntü netliği farkı kısmen kablonun kalitesine bağlıdır. Genellikle analog kablolar diğerlerine nazaran daha ucuz ve daha az kalitelidir.

Analog iletim teknolojisi daha eski ve basit olmasına rağmen dijital veri iletimine göre dış ortamdan gelen dijital parazitlerden daha az etkilendiği için görüntü netliği DVI ‘a göre daha başarılıdır.

DVI – Dijital Sinyal

DVI (Digital Visual Interface) kablolar görüntüleri dijital sinyal ile taşırlar ve aslında VGA ‘ya göre dış ortamdan daha fazla etkilenirler. Fakat kullandığı teknoloji sayesinde görüntüyü monitöre çok daha yüksek çözünürlükte ve kayıpsız iletirler. İçerdiği fazlaca pin sayesinde görüntüyü aynı anda hem dijital hem de analog olarak taşırlar.

HDMI- Dijital Ses ve Görüntü

HDMI (High Definition Multimedia Interface) DVI kablolardakine benzer şekilde görüntüyü sıkıştırmadan dijital olarak aktarmaya olanak veren bağlantı noktasıdır. Aralarındaki tek fark HDMI kablolar ile görüntünün yanı sıra ses verileri de taşınabilmektedir. Görüntü kalitesi ve başarısı anlamında fullHD çözünürlüğe kadar her ikisi de aynı başarıyı sağlamaktadır. Eğer ses içeren bir veri aktarımı yapmayacaksanız DVI ‘da işinizi HDMI kadar başarılı çözecektir.