532

ENDÜSTRİYEL BT DEVRİMİ

22 görüntülenme
ENDÜSTRİYEL BT DEVRİMİ

Endüstriyel üretim genellikle bilgi teknolojileri konusundaki gelişmelerin dışında kalır. Üretim deyince aklımıza ağır makineler, makine operatörleri ve ürün çıktısı geliyor.

Bununla birlikte, endüstriyel üretim de diğer tüm iş türleri gibi en iyi performansa sahip teknolojiye ihtiyaç duymaktadır. Üretim işletmeleri başarıyı günlük (hatta saatlik) çıktılarına bağlar ve herhangi bir kesinti, büyük maliyetlere veya maddi zararlara neden olabilir.

Sürdürülebilirlik aynı zamanda üretim dünyasında da büyük bir odak noktası haline geldi. Birçok şirket sürdürülebilirliği artırmaya veya sürdürmeye odaklı pozisyonlar oluşturdu. Dünyamız üzerindeki etkimizi azaltmak medeniyetimiz için giderek daha önemli hale geldi ve bunda üretimin büyük rolü var. Atıkları azaltırken üretimi artırmak zorlu bir çabadır ve birçok üretim şirketi aynı zamanda yeni sürdürülebilir yeni hammaddeler araştırıyor ve üretiyor.

Neredeyse sanayi devrimi tekrar yaşıyoruz. Üretim sektörü yeni teknolojileri benimsedikçe malzeme üretme şeklimiz ve ne ürettiğimiz değişiyor.

Peki bu ne anlama geliyor? Bilgi işlem bu sanayi devriminde nasıl bir rol oynuyor?

Kar Zarar İlişkisi

Basitçe ifade etmek gerekirse üreticiler, başarılarını belirli bir zaman diliminde ürettikleri ürün miktarına dayandırıyor. Depolama maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle, gelen talebi karşılamak için sürekli olarak üretime devam etmek gerekir. Hata payı çok küçük olabilir fakat üretim tesisindeki herhangi bir kesinti son derece maliyetli olabilir. Ürün ne olursa olsun, teknoloji üretim sürecinin neredeyse her noktasında rol oynamaktadır.

Verimlilik büyük bir odak noktasıdır ve %10’luk bir maliyet düşüşü, hacime bağlı olarak milyonlarca ekstra kazanç anlamına gelebilir. İşçiler son derece yoğun çalışırken, mesai saatleri içerisinde yapabileceklerinin de bir sınırı vardır. Teknoloji, çalışanların ekstra fiziksel emek gerektirmeden üretimi artırmasına olanak tanır. BT altyapı ağına ait akıllı cihazlar, şirketlerin verimlilik sorunlarını vurgulamasına, makine hatalarını veya arızalarını iletmesine ve karşılaştırma için data oluşturmasına yardımcı olabilir. Ağınız üretimdeki bir sorunun tam olarak nerede olduğunu size söyleyebilirse, sorunu manuel olarak bulmaya çalışırken zamandan ve emekten tasarruf edersiniz.

İyileştirilmiş network kabloları, iyileştirilmiş veri merkezleri ve akıllı cihazlar, üretim ortamını çalışanlar için daha verimli ve daha güvenli hale getirebilir. Bir makine ağa bağlandığında, sorun yaşadığını size bildirebilir ve bu da sonuçta çalışanlarınızın iş başında güvende kalmasını sağlayabilir.

Üretim ve arıza süresine ilişkin doğru verilere sahip olmak, herhangi bir üretim şirketi için değerlidir. Bunu zaman içinde kullanmak, sorun çözümünü ve güvenliği nasıl geliştirebileceğinin belirlemesine yardımcı olur. Bu tür veriler, üretim sisteminizin röntgenine bakmaya benzer. Verimliliklerin ve verimsizliklerin nerede olduğunu bilirseniz çözümleri uygulayabilirsiniz. Bu sonuçta çalışanlarınızı olumsuz etkilemeden maliyetten tasarruf etmenizi sağlar, arıza süresini azaltır ve kazancı artırır.

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik, üretim dünyasında büyük bir odak noktasıdır. Şirketler sürekli olarak dünya üzerinde daha az etkisi olan geri dönüşebilir, kolay işlenebilir, düşük üretim maaliyatli yeni malzemeleri araştırıp geliştiriyor ve aynı zamanda atıkları azaltmanın yollarını buluyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi, BT Altyapısı kesinti sürelerinin azaltılmasına yardımcı olabilir, bu da maliyetleri azaltır, aynı zamanda israfın azaltılmasına da yardımcı olabilir. Teknoloji, şirketlerin üretim süreçlerinde aşırı atığın nerede oluştuğunu anlamalarına yardımcı olabilir. Fazla atığın nerede üretildiğini bilmek, şirketlerin malzemeyi nasıl azaltabileceklerini, yeniden kullanabileceklerini veya geri dönüştürebileceklerini anlamalarına yardımcı olur.

Yükseltilmiş alçak gerilim kablolaması, üretim tesisleri tarafından kullanılan elektrik miktarını da azaltabilir. Işıklara güç sağlamak için yüksek voltajlı elektrik kullanmak yerine, kullanılan enerji miktarını önemli ölçüde azaltmak için PoE (ethernet üzerinden enerji) aydınlatma kullanılabilir. PoE aydınlatma, ışıkları kontrol yazılımına bağlar, böylece aydınlatma üretim programlarına veya hareket sensörlerine göre otomatik olarak açılıp kapatılabilir.

BT Altyapınızı güncellemek bir üretim tesisinin akıllı bina yönünde ilerlemesine yardımcı olabilir. Tüm aydınlatma, sıcaklık kontrolü ve makinelerin bağlı olduğu kontrol yazılımının mevcut olması, şirketin önemli ölçüde daha az enerji kullanarak çalışmasına olanak tanır. Bu, şirketin işletme maliyetlerinden tasarruf sağlar ve dünya üzerindeki olumsuz etkisini azaltır.

Yapılması gereken şeylerden ilki tüm elektronik sistemleri yavaş yavaş otomatize ederek tek oktadan kontrol edilebilir hale getirmek. Sonrasında bu sitemin size vereceği datayı okuyarak eksik olan noktaları, tasarruf edilebilecek yerleri belirleyip aksiyon almaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi arızayı sistemden öğrenmek ile bir çalışanın arızayı tespit etmesi arasında zaman açısından büyük bir uçurum vardır.