532

SSD Değişimi Nedir ?

53 görüntülenme
SSD Değişimi Nedir ?

Bu konuyu anlamak için bir kaç teknik terimin anlamını biliyor olmak gerekli.

SSD ( Solid State Drive) diskler, adının açıklamasından da anlaşıldığı üzere; katı hal sürücüsü olarak hayatımıza girdiler. İçerdikleri flash bellek yongaları bilginin parçalar halinde bölünerek saklandıkları depolama birimleridir.

Eski nesil HDD (Hard Disk Drive) diskler içerdikleri manyetik özellikli diskler üzerinde veri depolaması yaparak bilgilerimizi saklamaktadırlar.

Veri hızı bilgisayar üzerinde, veriyi işleyen ve depolayan birimler arasında saniyede aktarılan verinin bit yada bayt değerindeki karşılığıdır.

Bilgisayarların hayatımıza girdiği ilk zamandan günümüze kadar yaşadığı teknolojik atılım ve değişiklikler gece ile gündüz kadar büyük farklarla gözler önündedir. Bu gelişmeler arasında bazı adımlar diğerlerine nazaran hayatımıza, yaptığımız işe ve cihazların performansına çok büyük etkiler yapmıştır. Bunlardan birisi de hiç kuşkusuz SSD disklerin son kullanıcıların erişebileceği fiyatlara gelmesidir.

SSD diskler yapısı gereği gönderdiğimiz veriler HDD disklere oranla çok daha hızlı depolayabilir, ve sonrasında yazma hızının da üzerinde veri hızlarında geri gönderebilirler.

Güncel rakamlara bakacak olursak yeni nesil HDD diskler 524 MB/sn hızlara ulaşmışken, SSD diskler 14000 MB/sn hızlara çıkabilmektedir.

Her iki disk arasında bu denli büyük veri hızı farkının cihazlara yansıması da rakamlar kadar büyük ölçüde fark yaratmaktadır.

Bir çok müşterimizden de edindiğimiz tecube sonrası diyebiliriz ki, HDD ile çalışan bir laptop size en fazla 2 sene hizmet verebilirken, SSD ‘ye sahip bir laptop ömrünü iki katından daha uzun sürelere çıkarabilmektedir. Hizmet süresinin uzaması bir yana yaşanacak olan hız farkları da gözle görülür derecede olmaktadır.

Dahil olduğumuz tüm operasyonlarda ilk kontol ettiğimiz parçalardan birisi diskler olmaktadır. Bu durum o kadar önemli bir noktada bulunuyor ki SSD değişimi yapılmadan hiçbir cihaza bakım onarım tavsiye etmiyoruz.

Peki Nasıl Yapılır Bu SSD Değişimi ?

Basitçe açıklayacak olursak cihazdaki eski diskin yerine yenisini takmak diyebiliriz. Fakat iş bir işletmenin kullandığı muhasebe programlarını içeren bir bilgisayara yapılacaksa süreç bu kadar kolay ilerlemiyor.

Notebook Teknik olarak isteğe göre SSD değişimlerinde eski sistemin birebir kendisini yeni disk’e aktararak sizlere hiçbir değişiklik hissettirmeden işlerinizi çok daha hızlı yapabileceğiniz sisteme geçiş imkanı sunuyoruz.

Bu işlemler sırasında veri kaybının önüne geçebilmek için disk içeriğindeki bilgileriniz ayrıca yedeklenmekte, işlem başarı ile tamamlandığında tüm bilgi geri getirilemez şekilde imha edilmektedir.

Siz halen SSD değişimi yapmadınız mı?